گزارش چهارمین ماراتون استارتاپی

آخرین بروزرسانی: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ ۰۷:۳۶| تعداد بازدید: 22

 

گزارش چهارمین رویداد استارتاپی

 

سخن مسئولین

دکتر حسن اژدری زرمهری(معاون آموزش، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه):

مهمترین رسالت دانشگاه ها در شرایط فعلی کشور تقویت توان تولید ملی و شتاب بخشیدن به حرکت چرخ های صنعت است و رویدادهای استارتاپی جایگاهی مهمی در این زمینه دارند. چهارمین رویداد استارتاپی در دانشگاه علوم پزشکی با یک کار جمعی اجرا شد و امسال با پرداختن به مقوله زعفران و با رویکرد سلامت ماراتون را در قالب ملی برگزار نمودیم که خوشبختانه شاهد رقابت موثری بودیم.

دکتر محمدرضا رضایی منش (مدیر مرکز رشد دانشگاه):

زعفران به عنوان محصول استراتژیک منطقه تربت حیدریه شناخته می شود و دانشگاه به عنوان قطب تولید علم وظیفه دارد این محصول را در چرخه اشتغال دانش بنیان قرار دهد. چهارمین رویداد استارتاپی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با محوریت زعفران برگزار شد و امیدواریم شاهد رونق علمی این محصول استراتژیک باشیم.

معرفی چهارمین رویداد استارتاپی و اولین ماراتون استارتاپی ملی زعفران با رویکرد سلامت

زعفران محصول استراتژیک منطقه تربت حیدریه است که سالهای متمادی اسیر خام فروشی بوده است و کمتر به فرآورده سازی از این محصول توجه شده است. خاصیت های دارویی این گیاه باعث شد تا دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در بستر رویداد استارتاپی زمینه پرداختن به این محصول را فراهم نماید و با برگزاری ماراتون استارتاپی ملی زعفران با رویکرد سلامت به معرفی ابعاد مختلف این محصول استراتژیک بپردازد.

محورهای رویداد

فراوری اجزای گیاه زعفران در حوزه سلامت

فناوری های نوین در صنعت زعفران

توسعه بهداشت در صنعت زعفران

تولید محتوا در صنعت زعفران

 

خلاصه گزارش

در دنیای پر شتاب امروز نقش استارت آپ ها بر هیچ کس پوشیده نیست. رویدادهای استارتاپی نیز یک رویداد آموزشی تجربی در سراسر دنیاست که تحولات بنیادینی دز فضای کسب و کار ایجاد می کند. چهارمین رویداد استارتاپی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در قالب اولین ماراتون استارتاپی ملی زعفران با رویکرد سلامت در روزهای 17 و 18 بهمن ماه 98 برگزار شد. ایده های رسیده به دبیرخانه رویداد بالغ بر 120 ایده بود که در مجموع 16 تیم جواز رقابت در مرحله نهایی را به دست آوردند.

 

پیش رویدادها

در این ماراتون دو پیش رویداد برگزار شد. اولین پیش رویداد چهارمین رویداد استارتاپی و اولین ماراتون ملی زعفران با رویکرد سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با حضور معاون آموزشی پژوهشی، معاون فرهنگی دانشجویی، اعضای هیئت علمی، اساتید و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد. دومین پیش رویداد نیز شکل وبیناری داشت. دومین مرحله از پیش رویدادهای ماراتون استارتاپی ملی زعفران با رویکرد سلامت با حضور دکتر حسین زاده عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و حجت الاسلام دکتر علوی فرد پژوهشگر حوزه زعفران در منطقه تربت حیدریه در قالب وبینار توسط کمیته اجرایی رویداد در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه برگزار شد.

 

شرحی از روند برگزاری

روز اول (پنج شنبه ) : ایده های منتخب طبق برنامه زمانی توسط مربیان (منتورها )کارگاه هایی شامل : آشنایی با بوم مدل کسب و کار (Business Model Canvas)، کارگاه کمینه محصول قابل ارائه (MVP)، نحوه ارائه ایده، توسعه محصول، مشتری یابی ونحوه تولید محصول اولیه و حداقلی را در جهت پیشبرد و اجرایی کردن ایده سپری نمودند

روز دوم (جمعه ) : گروه ها آخرین تلاش‌ها را در راستای تولید نمونه اولیه محصول شان انجام داده و آماده ارائه آن در حضور داوران شدند.

در عصر روزدوم (جمعه)  نوبت به  بررسی ایده‌ها و محصول اولیه حاصل از آن ایده رسید، به طوری که گروه‌ها با ارائه توضیحات در زمینه توجیه اقتصادی طرح، ارزشی که ارائه می‌دهند و افرادی که به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی در نظر گرفته شده‌اند و…  از طرح خود دفاع نمودند.

در نهایت پس از طی فرآیند داوری و با نظر کمیته داوران تیم های برتر با رأی نهایی داوران انتخاب شدند که با توجه به نزدیکی ایده ها مقرر شد در هر رده دو تیم معرفی شود و مجموعا 6 تیم برتر معرفی شدند.. برنده واقعی این رویداد گروه‌هایی هستند که تیم تشکیل شده خود را بعد از رویداد حفظ کرده و با تجربیاتی که به دست آورده‌اند استارت‌آپ خود را تبدیل به یک شرکت سودآور کنند.

 

مزایای شرکت در این رویداد ( چهارمین رویداد استارتاپی و اولین ماراتون استارتاپی ملی زعفران با رویکرد سلامت)

۱. صدور گواهی حضور در برنامه برای کلیه شرکت کنندگان

۲. اهدایای جوایز به 3 تیم برتر

۳. معرفی جهت استقرار تیم های برتر در مراکز رشد

۴. معرفی سرمایه گذار برای طرح های کسب و کار

۵. اخذ مشورت و دریافت تجربیات بزرگان حوزه صنعت زعفران

 

تیم های برتر رویداد :

با توجه به نزدیکی امتیازات و تصمیم شورای داوران مقرر شد در هر رتبه دو تیم را معرفی کنیم که بر  این اساس ایده کیت تشخیص اصالت زعفران به سرپرستی مهندس زارعی و ایده پک ضدجوش و روشن کننده پوست به سرپرستی سحر رضوانی اول مشترک شدند. ایده های قرص جوشان کاهنده تب اطفال از تیم دانش آموزی به سرپرستی مهدیه مهدی پور و زخم پوش هیدروsf به سرپرستی امیر بصیری دوم شدند . دو ایده pms drug به سرپرستی اسما رحیمی و درمان زخم های دیابتی با استفاده از نانو ذرات زعفران به سرپرستی علیرضا رامندی هم موفق به کسب عنوان سوم رویداد شدند.

 

کادر اجرایی:

ریاست ماراتون: دکتر سعیدرضا قنبری زاده

قائم مقام رویداد: دکتر حسن اژدری زرمهری

دبیر علمی: دکتر محمدرضا رضایی منش

دبیر اجرایی: مهلا رضایی

اعضای کمیته اجرایی:

مسئول کمیته روابط عمومی و تبلیغات: آقای حسین میری

اعضای کمیته:

اقای حسین بختیاری

آقای حامد طهماسبی

مسئول فناوری اطلاعات و درگاه ارتباطی: اقای مبین تقی پور

مسئول کمیته اداری و مالی: اقای احمد کوهجانی

مسئول کمیته پشتیبانی :آقای علی صنعتی

اعضای کمیته:

اقای محمد قاسمی

خانم مرضیه عباسپور

خانم یاسمن شیرین زاد

خانم پورعباس

خانم مریم فکری

مسئول مستند سازی و تولید محتوا :آقای حمید آزادی